0
Eklenme Tarihi: 05 Haziran 2013 Kategori: Haberler
 
 

Osmanlı Arşivleri yeni binasında güvende…

IMG_4583
IMG_4583

İstanbul’da yeni Osmanlı Arşivi Hizmet Binası’nı Başbakan Erdoğan, Bakan Bağış, Ekrem Erdem ve Başkan Topbaş birlikte açtı. Erdoğan, “Çok sayıda araştırmacıyı, bilim insanını ve öğrencileri burada ağırlayacak ve onlara hizmet vereceğiz” dedi.
96 milyon tarihi belge ve 370 milyon defter muhafaza altında

Kağıthane’deki yeni Osmanlı Arşivi Hizmet Binası’nın açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Osmanlı tarihinin insanların ulaşımından uzak tutulduğunu belirterek, “Bizim şah damarımız kesildi, aslında şah damarımız. Bu gençlik, acaba Osmanlı Arşivleri’ne girdiği zaman, oradaki belgeleri okuyabiliyor mu? Tüm bu zenginlik kayboldu, gitti” dedi.

Çanakkale ne ise, şu anda Osmanlı Arşivleri’nde yatan derinliğin onun çok daha ötesinde bir zenginlik olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Bizim nice belgemiz okunmadı, nice belgemiz de tasnif edilemedi. Osmanlı gibi büyük bir devletin tarihi, belgeler yoluyla bilimin, insanlığın hizmetine sunulamadı. Bizim şah damarımız kesildi, aslında şah damarımız. Bu gençlik, acaba Osmanlı Arşivleri’ne girdiği zaman, oradaki belgeleri okuyabiliyor mu? Tüm bu zenginlik kayboldu, gitti. Bizi, kopardılar, tarihimizden kopardılar” ifadelerini kullandı.

Açılan arşiv binasıyla tarihin korunması, bilim insanlarının istifadesine sunulması yolunda önemli bir adım atıldığını anlatan Erdoğan, mimar ve mühendislerin projeyi hassasiyet içinde ele aldığını kaydetti. Arşiv binasında 96 milyon belge ve 370 milyon defterin muhafaza edileceğine dikkat çeken Erdoğan, dünyanın en büyük arşivlerinden biri olan Osmanlı Arşivleri’ne, bugüne kadar 12 bin yabancı, 30 bin yerli araştırmacının geldiğini söyledi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

12 milyon evrak dijital ortama aktarıldı

 

“İnşallah, bu yeni binalarla, modern binalarla, yerli ya da yabancı çok sayıda araştırmacıyı, uzmanı, bilim insanını burada ağırlayacak ve onlara hizmet vereceğiz. Bu arşiv, burada, Kağıthane, Cendere Deresi’nde, 12 ayrı hizmet binasından oluşuyor. Burası da tabii ki bir tarih. Eskiden tabii, ‘Yürü gidelim serv-i revanım, yürü Sadabad’a’ diyorlardı. Şimdi ‘Yürü gidelim hocalarımız, öğrencilerimiz hep beraber Sadabad’a', yani Osmanlı Arşivi’ne’ diyeceğiz. 122 bin kapalı, 42 bin metrekare açık alana sahip olan arşivimizde 4 adet depo bulunuyor. Bu depolara monte edilecek raflar tam 130 kilometre uzunluğunda. Hemen hemen buradan Sakarya. Burayı planlarken yalnızca evrakların yığılacağı bir alan düşünmedik, kongre merkezi, sergi salonu, kütüphane ve müzesiyle geniş bir arşiv merkezi olsun istedik. Yırtılan, ıslanan, böcekler tarafından tahrif edilen belgeler, defterler, kitaplar burada rahatlıkla tamir edilebilecek. Şu ana kadar 12 milyon evrakı dijital ortama aktardık, bu da devam edecek. Bu yeni merkez sayesinde, inşallah, çok daha fazla belgeyi dijital ortama aktaracağız. Hedef tamamını aktarabilmek.”

“Bu defterler, bu belgeler, bu tarih, bizim bayrağımız kadar değerlidir, mübarektir” diyen Erdoğan, arşivde saklanacak belgelerin bayrak kadar önemli ve mübarek olduğunu kaydetti. Değerli belgelerin en uygun ortamda muhafaza edileceği bir merkezin Türkiye’ye kazandırıldığını vurgulayan Erdoğan,”Bu kardeşiniz, bugün çok anlamlı bir gün. Çünkü hakikaten bu, rüyalarımızın çok önemli bir eseriydi. Allah bize tüm ekibimize, hamdolsun bunu nasip etti, bunu bitirdik” diye konuştu.

IMG_4266

Arşivden istifade edecek, bu merkezi kullanacak araştırmacıların, uzmanların, bilim insanlarının yetiştirilmesi için tarihe daha güçlü sahip çıkacaklarını anlatan Erdoğan, binanın yapılmasında emeği geçenleri tebrik etti. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, kurdele kesiminden önce, “Bu arşivden hakkıyla, iyi niyetle istifadeler nasip eyle ya Rabbim. Geleceğimizi de geçmişimiz gibi, hatta ondan daha parlak, daha muvaffak eyle ya Rabbim” diye dua etti.

Başbakan Erdoğan da, “Osmanlı Arşivleri, yeni hizmet binamızın açılış kurdelesini kesiyoruz. Bu açılış, inşallah gelecek ufkumuzun zenginliği olsun. Bizi geleceğe çok daha farklı hazırlayacak, temel hazinelerimizden bir tanesi olsun” temennisinde bulundu. Başbakan Erdoğan, Egemen Bağış, Ekrem Erdem ve Kadir Topbaş, açılışın ardından Başbakanlık Osmanlı Arşiv Hazine-i Evrak Daim-i Sergisi’ni ve arşiv binasını gezdi.

IMG_4583